بعثت پیامبر اکرم (ص) محمد مصطفی مبارک باد

بعثت پیامبر اکرم (ص) محمد مصطفی مبارک باد

هفته سلامت (یکم تا هفتم اردیبهشت) گرامی باد

هفته سلامت (یکم تا هفتم اردیبهشت) گرامی باد

World Health Day, 7 April 2017: Depression: Let

World Health Day, 7 April 2017: Depression: Let's talk

موضوع کمپین روز جهانی بهداشت (سلامت): "افسردگی" (بیا در مورد افسردگی حرف بزنیم)

"اقتصاد مقاومتی: تولید- اشتغال"

"اقتصاد مقاومتی: تولید- اشتغال"

هفته ملی سلامت مردان ایران (یکم لغایت هفتم اسفند ماه)

هفته ملی سلامت مردان ایران (یکم لغایت هفتم اسفند ماه)

شعار هفته ملی سلامت مردان ایران " آیا در مسابقه سلامت برنده اید؟

"سرطان قابل پیشگیری و درمان است با خودمراقبتی و امید"

"سرطان قابل پیشگیری و درمان است با خودمراقبتی و امید"

پویش ملی مبارزه با سرطان (15-8 بهمن ماه)

برگزاری جشنواره میان وعده سالم در مدرسه ابتدایی ساجده به مناسبت ایام بسیج همگانی تغذیه

برگزاری جشنواره میان وعده سالم در مدرسه ابتدایی ساجده به مناسبت ایام بسیج همگانی تغذیه

شعار روز جهانی ایدز 1395

شعار روز جهانی ایدز 1395

پایگاه مشاوره بیماری های رفتاری

پایگاه مشاوره بیماری های رفتاری

اخبار

برگزاری نمایشگاه نقاشی به مناسبت هفته سلامت در دبستان طیبه

به مناسبت هفته سلامت نمایشگاه نقاشی در دبستان طیبه برگزار شد.

پنجشنبه 7 اردیبهشت 1396

برگزاری همایش سلامت به مناسبت گرامی داشت هفته سلامت در دبستان طیبه

به مناسبت گرامی داشت هفته سلامت، همایش سلامت در دبستان طیبه برگزار گردید.

چهارشنبه 6 اردیبهشت 1396

برگزاری جلسه آموزشی برنامه سالمندان جهت پزشکان برنامه پزشک خانواده

جلسه آموزشی برنامه سالمندان جهت پزشکان برنامه پزشک خانواده برگزار گردید.

چهارشنبه 6 اردیبهشت 1396

برگزاری جلسه آموزشی برنامه سالمندان جهت مراقبین سلامت

جلسه آموزشی برنامه سالمندان جهت مراقبین سلامت برگزار گردید.

چهارشنبه 6 اردیبهشت 1396

برگزاری جلسه بین بخشی اجرای برنامه های هفته سلامت

جلسه بین بخشی اجرای برنامه های هفته سلامت برگزار گردید.

سه‌شنبه 29 فروردین 1396

برگزاری جلسه درون بخشی هفته سلامت

جلسه درون بخشی هفته سلامت برگزار گردید.

چهارشنبه 23 فروردین 1396

ارزیابی وضعیت سلامت کارکنان میانسال اداره آموزش و پرورش

در راستای اجرای برنامه سلامت میانسالان، کارکنان اداره آموزش و پرورش از نظر وضعیت سلامت مورد ارزیابی قرار گرفتند.

شنبه 19 فروردین 1396

برگزاری جلسه هماهنگی پایش عملکرد پرسنل PHC شهری

جلسه هماهنگی پایش عملکرد پرسنل PHC شهری برگزار گردید.

دوشنبه 14 فروردین 1396

ارزیابی سلامت دانشجویان دانشگاه پیام نور

دانشجویان دانشگاه پیام نور از نظر وضعیت سلامت مورد ارزیابی قرار گرفتند.

دوشنبه 23 اسفند 1395

برگزاری کارگاه سه روزه آشنایی با برنامه ملی خودمراقبتی جهت مراقبین سلامت و بهورزان

کارگاه سه روزه آشنایی با برنامه ملی خودمراقبتی جهت مراقبین سلامت و بهورزان برگزار گردید.

دوشنبه 23 اسفند 1395
مطالب مفید
مقاله: خلاصه کردن و نمایش داده ها
مقاله: احتمال و توزیع های احتمالی
مقاله: روایی و پایایی ابزارها و روش های مختلف اندازه گیری آنها در پژوهش های کاربردی سلامت
مقاله: مقدمه ای بر آمار استنباطی ( برآورد عددی، فاصله اطمینان و آزمون فرض)
 
9 گزینه غذایی که تا به حال در مصرف آنها اشتباه می کردید
 
  انتخاب بهترین مواد غذایی، بدون در نظر گرفتن نحوه صحیح مصرف آنها، نمی تواند از همه فواید و مواد مغذی موجود در آنها ما را بی نیاز کند.

به گزارش آوای سلامت به نقل ازhealth  چند نمونه از بزرگترین اشتباهات که می توانند مانع جذب ویتامین ها و املاح معدنی در غذاها شوند، از این قرارند:

دانه کتان: این غلاف حاوی تعداد زیادی از خواص درمانی است ضمن این که منبع غنی از فیبر، امگا 3، و لیگنان؛ ماده شیمیایی گیاهی نیز محسوب می شود که خاصیت ضد سرطان دارد. بدن ما قادر به هضم این دانه نیست و بنابراین برای استفاده از خواص تغذیه ای آن، این دانه را آسیاب کنید تا بخش های ارزشمند آن از بین نروند.

چای سیاه: قبل از این که مقادیری شیر به چای خود بیفزایید، این را بدانید که مطالعات نشان داده اضافه کردن لبنیات به چای سیاه، خواص آنتی اکسیدانی چای را از بین می برد. پروتئین های شیر به ترکیب موجود در چای سیاه که کاتچین نام دارد می چسبد و ترکیبات مفید چای را از بین می برد.

کلم بروکلی: این نوع کلم سرشار از ویتامین ث، کلروفیل، آنتی اکسیدان ها و ترکیبات ضد سرطانی است. بنابراین آن را به شکل بخارپز و یا آب پز مصرف کنید و از سرخ کردن آن بپرهیزید تا باعث از دست رفتن مواد مغذی موجود در این سبزی نشوید.

توت فرنگی: چاقو زدن به توت فرنگی و یا خرد کردن آن، منجر به کاهش جذب ویتامین ث و آنتی اکسیدان های موجود در این میوه می شود. ویتامین ث موجود در توت فرنگی به نور و اکسیژن حساس است و وقتی در معرض آنها قرار می گیرد، سیر از بین رفتن دارد. اگر قرار است میوه هایی مثل توت فرنگی را خرد کرده و بعد مصرف کنید، بهتر است اصلا قید خوردن آن را بزنید.

سیر: برعکس توت فرنگی که حاوی ویتامین ث بوده و در برابر نور حساس است، آلیسین موجود در سیر که خواص ضد سرطانی دارد، با قرارگیری در معرض نور و هوا، بیشترین میزان اثربخشی را دارد. سیر را خرد کرده و بعد آن را به مدت 10 دقیقه در معرض هوا قرار دهید.

غلات کامل: غلات کامل و حاوی سبوس مانند انواع لوبیا، حاوی آنتی اکسیدان هایی به نام فیتات هستند که به ویتامین ها و مواد معدنی در غذاها متصل می شود و از جذب آنها جلوگیری می کند. پس همیشه این غلات را قبل از مصرف در آب قرار دهید و بگذارید مدتی سپری شود تا فیتات موجود در آنها از بین برود.

ماست: ماست حاوی آب است که البته خیلی ها راغب به مصرف آن نیستند. این در حالی است که این مایع حاوی پروتئین، ویتامین ب 12 و فسفر است. پس ماست را با آب موجود در آن مخلوط کنید و از حرارت دادن آن با غذاها نیز اجتناب نمایید چون باکتری های مفید موجود در آن، در اثر حرارت از بین می روند.

گوجه فرنگی: لیکوپن موجود در گوجه فرنگی ضد سرطان و ضد بیماری های قلبی است اما بهتر است برای بهره بردن از این فواید، گوجه فرنگی را بپزید.

مارچوبه: این سبزی ارزشمند را آب پز نکنید. این کار باعث خارج شدن ویتامین ث موجود در مارچوبه می شود. بهتر است این سبزی را بخارپز و در نهایت کبابی کنید. آب مارچوبه را که بخارپز شده، دور نریزید و از آن برای تهیه سوپ و سس استفاده کنید تا از ویتامین ها و مواد معدنی موجود در آن بهره ببرید.

 
 
 
  
بسیج ملی تغذیه سالم در سراسر کشور اجرا می شود:
 
 
 وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، طرح ملی بسیج تغذیه سالم را در سراسر کشور اجرا می کند.

به گزارش آوای سلامت، کمپین « 1،2،3 غذای سالم » با عنوان بسیج ملی تغذیه سالم به منظور فرهنگسازی و اطلاع رسانی در زمینه اصلاح الگوی غذایی مناسب و کاهش مصرف قند، نمک و چربی که مهمترین عوامل سرطان، دیابت و بیماری های قلبی عروقی است از 29 آذر تا 15 دی در سراسر کشور اجرا می شود.

در این طرح مراکز خدمات جامع سلامت با حضور بیش از 800 کارشناس تغذیه در سراسر کشور آماده خدمات مشاوره رایگان به عموم مردم هستند. همچنین در مدارس و مراکز آموزش و پروش نیز جلسات آموزشی برای مربیان، اولیا و دانش آموزان برگزار می شود.

همزمان جشنواره غذای سالم نیز با حضور کارشناسان تغذیه در دانشگاه های علوم پزشکی برگزار می شود.

علاوه بر مراکز وابسته به وزارت بهداشت، اداره کل سلامت شهرداری نیز با آموزش و اطلاع رسانی در سطح شهرها با انجام آموزش از طریق فرهنگسراها و خانه های سلامت و نیز راه اندازی اتوبوس های تغذیه سالم و نصب پیامهای های تغذیه سالم در فضای تبلیغات هشری در این بسیج ملی مشارکت می کند.

دکتر زهر اعبدالهی، رئیس دفتر بهبود تغذیه سالم وزارت بهداشت هدف از اجرای این طرح را بهبود تغذیه سالم دانست که در صورت فرهنگسازی همگانی می تواند تا 50 درصد از بیماری های قلبی وعروقی، 30 تا 40 درصد از سرطان ها و 80 درصد از دیابت ها را کاهش دهد.

منبع: دفتر آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت (آوای سلامت)
 
 
کمپین 1، 2، 3 غذای سالم (بسته های اطلاعاتی)

 
 
این بسته محتوی  مطالبی از قبیل انگ و تبعیض نسبت به مبتلایان به اچ آی وی / ایدز، اچ آی وی و باورهای نادرست، خانواده و نقش آن در پیشگیری از اچ آی وی، پیشگیری از انتقال اچ آی وی از مادر به فرزند، مراکز مشاوره بیماری های رفتاری، راه های انتقال و عدم انتقال پیشگیری از انتقال جنسی اچ آی وی، مواد محرک اچ آی وی و مواد مخدر اچ آی وی / ایدز می باشد.
 
 
 8 بیماری مهمی که علائمشان در صورت آشکار می شود:
 

برخی از علائم روی صورت شما ممکن است سر نخ های مهمی در مورد شرایط بهداشتی اساسی به دنبال داشته باشد.

   

به گزارش آوای سلامت به نقل ازreadersdigestپزشکان توصیه می کنند که در صورت مشاهده هر گونه تغییر در ظاهر صورت خود نگران باشید و با پزشک تان تماس بگیرید.

کم کاری تیروئید: پوست خشک علامت هشدار دهنده دهیدراتاسیون یا کم آبی بدن است. همچنین ممکن است نشان دهد که یک مشکل جدی تر باشد که عملکرد غدد عرق را تحت تاثیر گذاشته است؛ مانند دیابت یا کم کاری غده تیروئید. نشانه های دیگری از کم کاری تیروئید عبارتند از احساس سرما، افزایش وزن، خستگی. علائم دیگر دیابت نیز از این قرارند: تشنگی شدید، ادرار مکرر و تاری دید.

بیماری های قلبی: به گفته پژوهشگران دانمارکی، وجود لکه های زرد روی پلک می تواند نشانه افزایش خطر ابتلا به سکته قلبی و دیگر بیماری ها باشد. لکه های زرد روی پلک یا گزانتلاسما که عمدتا از کلسترول ایجاد می شود، می تواند نشانه ای از دیگر چربی هایی باشد که در بدن ساخته می شوند. مطالعات روی 13 هزار بیمار مبتلا به بیماری های قلبی نشان داد که 4 درصد آنها مبتلا به گزانتلاسما بوده و 70 درصد آنها بیشتر احتمال دارد که به سخت شدن شریان ها مبتلا شوند.

سکته مغزی: عدم تقارن صورت می تواند یکی از نشانه های سکته مغزی باشد که نیاز به تماس فوری با اورژانس دارد. بی حسی در یک طرف صورت و مشکل در صحبت کردن از نشانه های دیگر سکته مغزی است که برای جلوگیری از تشخیص اشتباه باید در نظر گرفته شود.

بیماری های کبد: رنگ پریدگی می تواند نشانه ای از ابتلا به کم خونی باشد. اما زرد شدن پوست حکایت از ابتلا به بیماری های کبدی دارد. رنگ مایل به آبی در لب ها یا ناخن نیز می تواند نشانه ابتلا به بیماری های قلبی یا ریوی باشد.

مشکلات گوارشی: برخی از مشکلات گوارشی خود را روی پوست نشان می دهند. لکه های قرمز روی پوست می تواند نشانه ابتلا به بیماری سلیاک باشد که یک اختلال خود ایمنی ناشی از عدم تحمل گلوتن است. راش های پروانه ای شکل در سراسر گونه یا پل بینی نیز می تواند خطر ابتلا به بیماری لوپوس را یادآوری کند که آنهم یک بیماری خود ایمنی است. آلرژی، آکنه، اگزما، و عفونت های خاص نیز می تواند منجر به بثورات صورت شود.

آپنه انسدادی خواب: عقب رفتن چانه همراه با صفات دیگری مانند گردن ضخیم یا فک کوچک می تواند نشانه ای از ابتلا به آپنه خواب باشد که در آن تنفس هنگام خواب برای ده ثانیه یا بیشتر بارها و بارها قطع می شود.

ام اس: در موارد حاد، انقباض غیر ارادی چشم ها نشان دهنده ابتلا به بیماری ام اس است.

سرطان: افتادگی پلک می تواند علامت سکته، سرطان ریه و فلج عصبی صورت باشد. بیماری‌ هایی که بر عصب‌ صورت تاثیر می‌ گذارند، سبب ضعیف و فلج شدن بخشی از چهره می شوند. تصور می شود، ویروسی که سبب بروز تبخال می شود با تاثیر بر عصب های صورت سبب افتادگی و دشواری در باز و بسته کردن پلک‌ها و شل شدن پوست اطراف دهان می شود. افتادگی پلک ‌ها، همچنین، یکی از نشانه‌ های احتمالی بروز سکته و ابتلا به سرطان ریه نیز است.

 منبع: دفتر آموزش و ارتقای سلامت (آوای سلامت)