رهبری

بدنه خبر

برگزاری مراسم گرامیداشت روز ماما در دانشگاه سه‌شنبه، 25 اردیبهشت 1397

مراسم گرامیداشت روز ماما با شعار (ماما پیشرو در ارائه مراقبت با کیفیت) با حضور رئیس و اعضای هیئت رئیسه دانشگاه به همراه جمعی از مدیران، کارکنان، ماماها و دانشجویان دانشگاه در سالن آمفی تئاتر مرکز پزشکی بعثت در سنندج برگزار گردید.

به گزارش خبرنگار وب دا، رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان در ابتدای این مراسم، ضمن بیان خیر مقدم و تبریک روز ماما و موفقیت های اخیر دانشگاه در زمینه بهداشت و درمان به حاضرین، ابراز داشت: درد شکستگی استخوان، درد سکته قلبی و درد زایمان جزو سخت ترین دردهایی است که انسانها با آن مواجهه دارند و مورد سوم دردی است که تمامی مادران با آن روبرو می شوند و بنابراین مادران، فرشتگانی هستند که در روی زمین زندگی می کنند و واقعا بهشت زیبنده این موجودات خداوند است و از طرفی دیگر در کنار تولد هر انسانی، نقش یک ماما وجود دارد و به نوعی می توان گفت ماماها مادران دوم انسانها هستند و همه ما باید قدردان آنها در زمانهای گذشته، حال و آینده باشیم.

دکتر سیامک واحدی ضمن بیان اینکه، یکی از بزرگترین افتخارات کشور و تاریخ دانشگاه علوم پزشکی کردستان این بود که در دانشگاه علوم پزشکی کردستان و در سال 1396 هیچگونه مرگ مستقیم مادر بارداری به ثبت نرسید، اضافه نمود: موفقیت ها به خودی خود غرور آفرین نیستند بلکه همکاری، تلاش، هماهنگی و همفکری همکاران و دوستان غرورآفرین است و واقعا دانشگاه علوم پزشکی کردستان به داشتن نیروهایی متعهد و خدمتگزار به خود می بالد که لازم است اینجا از همه زحمتکشان دانشگاه تشکر و قدردانی شود.

 
 
 

وی با ذکر این مطلب که، ماماها از زمره بهترین نیروها و منابع انسانی دانشگاه هستند، گفت: باید کاری کرد که خدمات رشته مامایی در کنار خدمات متخصصین زنان و زایمان بهتر در جامعه نمود پیدا کند و برای تحقق این امر لازم است سیستم نظام ارجاع بین مردم فرهنگ سازی شده و مادران در زمانهای قبل از بارداری، زمان بارداری و بعد از زایمان از خدمات ارزشمند و حیاتی ماماها بهره بگیرند.

رئیس دانشگاه با بیان اینکه، برای ریشه کنی و رفع مشکلات رشته مامایی به تشکیل اتاق های فکر با همکاری متخصصان امر نیاز است، تاکید کرد: در تمام مراکز درمانی باید جهت تسهیل و بهبود ارائه خدمات مامایی بهترین تجهیزات و مکانها در نظر گرفته شود که در این صورت نوزادان و نسلی پویاتر هم متولد خواهند شد.

دکتر واحدی گفت: ارائه آموزش های یکسان به جمعی متفاوت صحیح نیست و باید به جمع متفاوت، آموزش متفاوت ارائه داد، در این زمینه تمامی دانشجویان، ماماها و اساتید این رشته باید در جهت کسب و فراگیری علوم جدید و نیز روش های جدید مرتبط با این رشته بکوشند.

وی اذعان نمود: همه ما باید با نهایت انگیزه، تلاش و با بهره گیری از برنامه منسجم به سوی نیل به اهدافمان که همان ارتقاء سطح سلامتی جامعه است حرکت کنیم.

گفتنی است در این مراسم بعد از ارائه عملکرد واحدهای تابعه دانشگاه در زمینه ارائه خدمات مامایی و نیز پس از اجرای موسیقی زنده، از ماماهای نمونه سطح استان با اهداء لوح، تقدیر به عمل آمد.

 
پورتال اخبار