رهبری

بدنه خبر

کمیته دانشگاهی بیماریهای منتقله از راه آب و غذا با محوریت التور سه‌شنبه، 1 خرداد 1397

کمیته دانشگاهی بیماریهای منتقله از راه آب و غذا با محوریت التور و با حضور معاون بهداشتی، رؤسای بیمارستانها، نمایندگان معاونت ها و تعدادی از مدیران دانشگاه علوم پزشکی کردستان در سالن اجتماعات ستاد دانشگاه در سنندج برگزار گردید.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان ضمن خیر مقدم گفت: خوشبختانه پیشرفت های چشمگیری در دانشگاه علوم پزشکی کردستان مخصوصا در زمینه مسایل و برنامه های بهداشتی و درمانی ایجاد شده است و این می طلبد که همیشه سطح آمادگی خود را در زمینه مواجهه با اپیدمی و بحرانها حفظ و ارتقا دهیم.

دکتر فرزام بیدار پور اضهار داشت : تامین آب سالم و کافی برای عموم مردم، وجود شبکه های جمع آوری و تصفیه فاضلاب، دفع بهداشتی مواد زائد جامد، رعایت بهداشت مواد غذایی در مراحل مختلف تهیه، نگهداری، تولید، توزیع و مصرف، رعایت بهداشت محیط و ارتقای آگاهی عموم مردم نسبت به رعایت مسائل بهداشتی از مواردی است که اگر تحقق یابد تا حد زیادی زمینه بروز و شیوع بیماریهای منتقله از راه آب و غذا از بین خواهد رفت .

وی با بیان اینکه، وبا یک بیماری اسهالی واگیردار است که توسط میکروبی به نام ویبریوکلرا ایجاد و معمولا فقط در انسان ایجاد می‌شود، گفت : از کل موارد این بیماری 80% بدون علامت و 15% بصورت اسهال معمولی و فقط در 5% موارد، بیمار دچار اسهال حاد آبکی می‌شود که خطر کم آبی شدید را به همراه دارد، بنابراین مبتلایان به هرگونه اسهال شدید باید بلافاصله به یکی از مراکز بهداشتی، درمانی یا بیمارستان مراجعه نمایند.

معاون بهداشتی دانشگاه اضافه نمود: التور از طریق آب یا غذای آلوده به مدفوع منتقل و این بیماران به طور مشخص دچار اسهال آبکی حاد همراه با کم آبی بدن شده و علائم بیماری بعد از یک تا سه روز در بدن بصورت اسهال (بدون درد شکمی) که بتدریج تعداد دفعات زیاد و بصورت آبکی می شود به همراه استفراغ و دردها در پاها،  ظاهر می شود.

 
 

دکتر بیدارپور گفت: برای مقابله با این قبیل بیماریها باید تمامی بخش های دانشگاه از قبیل بهداشت، درمان، آموزش و پژوهش هماهنگی های لازم را داشته باشند تا بتوانند از شیوع بیماری در جامعه پیشگیری کنند.

لازم به ذکر است در این جلسه 1 روزه بر روی موضوعاتی شامل بیماریهای منتقله از راه آب و غذا، بوتولیسم، تیفوئید، وبا و فاسیولا بحث و در نهایت پس از تبادل نظر حاضرین، تصمیمات نهایی در جهت ایجاد هماهنگی بیشتر اخذ شد.

 
پورتال اخبار