رهبری

بدنه خبر

برگزاری کارگاه منطقه ای توانمند سازی و مهارت آموزی سلامت میانسالان شنبه، 7 مهر 1397
کارگاه دو روزه منطقه ای توانمندسازی و مهارت آموزی سلامت میانسالان به همت معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان در سالن اجتماعات ستاد دانشگاه در سنندج برگزار گردید.
  معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان در ابتدای کارگاه ضمن بیان خیر مقدم و خوش آمدگویی به حاضرین، ابراز داشت: میانسالان یکی از گروههای دارای بیشترین جمعیت سنی هستند به طوریکه بیش از  یک سوم جمعیت کشور را تشکیل داده و بطور مداوم جمعیت آنان در حال افزایش است.
دکتر فرزام بیدارپور با بیان اینکه، گروه میانسالان یکی از گروههای سنی مهم، فعال و دارای نقش مولد اقتصادی هستند و به همین سبب سایر گروههای سنی در خانواده و جامعه به آنان وابسته اند، افزود: تامین سلامت میانسالان بسیار ضروری است زیرا میانسالان  محور سلامت خانواده بوده و مرگ و میر، ناتوانی و رفتارهای  آنها همه ابعاد سلامت خانواده را تحت تاثیر قرار می دهد . و نیز خطرات تهدید کننده سلامتی آنان بر سلامت سایر گروههای سنی در خانواده  موثر است. وی گفت: برنامه سلامت میانسالان که در معاونت بهداشتی دانشگاههای علوم پزشکی کشور در حال اجرا است استراتژی های مهمی دارد که تعدادی از آنها شامل شیوه زندگی صحیح(تغذیه، فعالیت فیزیکی و دخانیات)، سلامت باروری(یائسگی، اختلال عملکرد جنسی، بیماری­های آمیزشی، سرطان­های زنان، خونریزی­های غیر طبیعی و ناباروری)، سلامت باروری مردان(عفونت­های آمیزشی، بیماری­های دستگاه تناسلی مثل واریکو سل و هیپرتروفی پروستات)، بیماری­های دستگاه ادراری(مثل سنگ و انسداد)، سلامت عمومی با تاکید بر کنترل عوامل خطر و پیشگیری از بیماری­های شایع دوران میانسالی و ترویج برنامه خود مراقبتی است.
 

 
 

معاون بهداشتی دانشگاه گفت: هدف از برگزاری این کارگاه افزایش مهارت کارشناسان در راستای کاهش مرگ و میر زودهنگام به علت بیماریهای غیرواگیر، کاهش موربیدیتی و افزایش کیفیت زندگی میانسالان بود.  گفتنی است این کارگاه با حضور رئیس اداره سلامت میانسالان و کارشناسان وزارت متبوع به همراه بیش از 40 نفر از  مدیران و کارشناسان سلامت خانواده دانشگاههای علوم پزشکی کردستان، کرمانشاه، همدان، اسد آباد، خوی، لرستان، ایلام و آذر بایجان غربی برگزار گردید.
 
پورتال اخبار