رهبری

بدنه خبر

برگزاری دومین جلسه کمیته اجرایی بسیج ملی کنترل فشار خون بالا با حضور سرپرست دانشگاه سه‌شنبه، 24 اردیبهشت 1398

دومین جلسه کمیته اجرایی بسیج ملی کنترل فشار خون بالا با حضور اعضا در سالن اجتماعات معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان برگزار شد.

به گزارش وب دا، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی کردستان ضمن خیر مقدم به حاضرین و بیان اهداف جلسه، گفت: فشار خون بالا یکی از تهدید کننده های اصلی سلامتی مردم عزیز استان است و هدف اصلی از اجرای این کمپین، غربالگری، ارتقای آگاهی ها و سواد سلامت و نیز درمان موارد فشار خونی بالا با یک رویکرد همه جانبه همکاری های درون و برون بخشی و با استفاده از پتانسیل و ظرفیت های کلیه دستگاهها و نیز نهادهای اجتماعی است.

دکتر وحید یوسفی نژاد اجرای برنامه بسیج ملی کنترل فشار خون بالا را گامی مهم در تامین، حفظ و ارتقای سلامتی مردم استان بیان نمود و گفت: در این طرح علاوه بر زیرساخت های بهداشتی درمانی دانشگاه از قبیل خانه های بهداشت، پایگاههای سلامت، درمانگاهها، بیمارستان ها و کلینیک های وِیژه، پایگاههایی ثابت در محل های پر ازدحام و با دسترسی آسان و با بهره گیری از نیروهای آموزش دیده دایر و به اندازه گیری و ارائه راهکارهای درمانی و کنترلی فشار خون بالا می پردازند.

 
 
 

وی ضمن بیان اینکه، این طرح از روز 27 اردیبهشت ماه ه روز جهانی فشار خون آغاز و  تا 15 تیر ماه ادامه خواهد داشت، اضافه نمود: جامعه هدف در این طرح افراد بالای 30 سال، زنان باردار و بیماران کلیوی هستند که فشار خون آنها پایش و افراد دارای فشار خون بالا برای دریافت خدمات درمانی به سطوح بالاتر معرفی می‌گردند.

سرپرست دانشگاه با اذعان به اینکه این برنامه در دو مرحله اصلی اجرا می گردد، تاکید کرد: مرحله اول از 27 اردیبهشت تا 17 خرداد انجام می گیرد که بیشتر جنبه اطلاع رسانی و هماهنگی دارد و مرحله دیگر از 17 خرداد تا 15 تیر ماه به طول می انجامد که در این مدت اندازه گیری، ثبت، کنترل و بررسی فشار خون بالا انجام می گیرد.

دکتر یوسفی نژاد با تاکید بر لزوم اجرای صحیح و اصولی این برنامه در سطح استان، گفت: نتایج اجرای این برنامه اطلاعات بسیار خوبی در اختیار خادمین مردم در حوزه سلامت قرار می دهد تا با طرح ریزی نقشه راهی علمی، با بیماری فشار خون بالا مقابله نمایند.

در ادامه معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان ضمن گزارش پاره ای از اقدامات و عملکردها جهت اجرای این برنامه، گفت: تعداد تیم های ثابت پیش بینی شده در سطح استان 73 است که هر تیم شامل دو نفر خانم و یک نفر مرد است که علاوه بر داشتن تخصص لازم، آموزش های لازم را برای اندازه گیری، ثبت و کنترل فشار خون بالا دیده اند.

دکتر فرزام بیدارپور ضمن بیان وظایف کارگروههای اجرای بسیج ملی کنترل فشار خون بال، گفت: برگزاری نشست خبری، مصاحبه در برنامه های صدا و سیما، تبلیغ گسترده در سطح استان، نصب و پخش بنرها و پوسترهای مرتبط و اقدامات مربوط به اندازه گیری و کنترل فشار خون بالا از جمله فعالیت های برنامه ریزی شده است.

در پایان این جلسه پس از بیان نظرات و پیشنهادات اعضا، در خصوص بهبود فرآیندها و انجام صحیح برنامه، تصمیمات مقتضی اتخاذ شد.

 
پورتال اخبار