رهبری

بدنه خبر

برگزاری مراسم تودیع و معارفه رئیس دانشگاه یکشنبه، 19 خرداد 1398

مراسم تکریم و معارفه رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان با حضور معاون کل وزارت بهداشت، استاندار کردستان، اعضای هیئت رئیسه، مدیران، رؤسای دانشکده ها و مراکز بهداشتی، کارکنان و دانشجویان دانشگاه به همراه جمع کثیری از مقامات دیگر دستگاههای استانی و شهرستانی و نیز اصحاب رسانه در تالار ابن سینای دانشکده پزشکی در سنندج برگزار شد.

به گزارش خبرنگار وب دا، در این مراسم دکتر وحید یوسفی نژاد به عنوان سرپرست جدید دانشگاه معارفه و از زحمات دکتر سیامک واحدی در زمان تصدی این سمت قدردانی شد.

در ابتدای این مراسم رئیس سابق دانشگاه علوم پزشکی کردستان ضمن تبریک به دکتر وحید یوسفی نژاد به جهت انتخاب در مسئولیت جدید، گفت: خوشحال هستم در طول حدود 28 ماه خدمت نهایت انرژی و توان خود را بکار گرفته و سعی اینجانب این بود که هر روز با برنامه و ایده سر کار حاضر شوم و نیز کارهای رؤسای قبل از خودم را محترم شمرده و با کمک سایر همکاران، آنها را به نتیجه برسانم.

دکتر سیامک واحدی ضمن بیان پاره ای از پیشرفت های دانشگاه در زمان مسئولیتش، تصریح نمود: بهره برداری از بیمارستان کوثر سنندج، بهسازی و زیباسازی بیمارستان توحید و بعثت سنندج، تکمیل و تجهیز بیمارستان رازی بانه، بهره برداری از کلینیک های ویژه و بهره برداری از مراکز تشخیص و غربالگری سرطان از جمله پیشرفت های توسعه ای دانشگاه در مدت مذکور است.

وی با اشاره به اینکه، ما اینکارها را با پول دولت و ملت انجام دادیم و تنها هنر ما درست هزینه کردن بود، اضافه نمود: کسب رتبه اول معاونت غذا و دارو در زمینه پیشگیری از قاچاق کالا، کسب رتبه اول کمیته تحقیقاتی دانشجویی، کسب رتبه های برتر دانشجویان در آزمون های مختلف و توسعه آموزش مجازی، کاهش سزایرین کلی به زیر 33 درصد و کاهش مرگ و میر مادران باردار به زیر شش درصد از جمله مهمترین موفقیت های زمان اینجانب بوده است.

سپس مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) در دانشگاه علوم پزشکی کردستان ضمن تبریک به سرپرست جدید و سپاسگزاری از رئیس سابق دانشگاه و نیز خوش امدگویی به میهمانان و حاضرین، گفت: هر دو نفر، از اساتید و نخبگان دانشگاه و مایه مباهات و افتخار کردستان هستند.

حجت الاسلام و المسلین حسن عارضی گفت: پر انرژی بودن، پیگیری، سرکشی و بازدید منظم از واحدهای تابعه و ایجاد توازن در بخش های مختلف دانشگاه از جمله ویژگی های دکتر سیامک واحدی در زمان تصدی پست بود.

وی با بیان اینکه، دکتر یوسفی نژاد از دانشجویان این دانشگاه بوده اند و انتخاب وی به عنوان سرپرست دانشگاه موجب ایجاد امیدواری در نسل جدید دانشجویان می گردد، گفت: جوان بودن که بر طبق رهنمودهای مقام معظم رهبری بوده و در بیانیه گام دوم انقلاب به خوبی متبلور شده است، دلسوز بودن، داشتن عزم و اراده و کردستانی بودن از جمله مهمترین ویژگی های دکتر وحید یوسفی نژاد است که لازم است همه ما در قالب ساختارها به ایشان مدد برسانیم.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه در توصیه هایی به سرپرست جدید دانشگاه تصریح نمود: توجه به سیاست های کلی سلامت ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری مخصوصا افزایش رشد جمعیت و کاهش مرگ و میر کودکان، نوزادان و مادران، مقدم داشتن پیشگیری بر درمان، توجه به مطالبات رهبری در دیدار با اساتید و دانشجویان، توسعه کرسی های آزاد اندیشی و دخیل نمودن نخبگان و اساتید در حل مشکلات و آسیب های اجتماعی از جمله مهمترین انتظاراتی است که لازم است مورد توجه قرار گیرد.

حجت الاسلام عارضی افزود: اجرای رویکردها و رهنمودهای رهبری در اداره امور و فرآیندها، موجب تقویت توسعه و عقلانیت در دانشگاه می گردد.

در ادامه استاندار کردستان با اشاره به اینکه مسئولیت‌ها و صندلی مدیریت برای هیچ کس دائمی نبوده و باقی نمی‌ماند، اظهار داشت: مسئولان باید تلاش کنند تا در زمانی که فرصت خدمت‌رسانی برایشان مهیا است، نام نیکی را از خود به یادگار بگذارند.

مهندس بهمن مرادنیا ضمن بیان اینکه، رویکرد جدید دولت استفاده از نیروهای جوان و اهل سنت در سطوح مدیریتی استان است، اظهار داشت: امیدوارم کلیه مدیران و کارکنان دانشگاه روحیه تعاون و همکاری را با سرپرست جدید دانشگاه در جهت ارائه خدمات با کیفیت به مردم بکار گیرند.

وی با ابراز خرسندی از انتخاب و انتصاب مدیران جوان بومی برای سمت‌های کلیدی، گفت: مدیریت در دانشگاه علوم پزشکی به‌عنوان پیشانی خدمت‌رسانی در استان شناخته می‌شود چراکه متشکل از نیروهای باهوش و توانمندی است که بایستی با همت و همکاری در سه شاخص بهداشت، آموزش و درمان گام بردارند.

استاندار کردستان با تأکید بر اینکه با وجود جوانان امروزی بایستی شاخص‌های ما تغییر یابد، تصریح کرد: این درخواست حق طبیعی و مسلم مرد استان است و می‌طلبد خدمات بدون منت و بر اساس وظیفه باشد.

مهندس مرادنیا با ذکر اینکه مردم بیشترین هزینه‌ها را داده‌اند، تأکید کرد: تواضع و صبر مردم بایستی با تکریم و ارائه خدمات با کیفیت و شایسته ارج نهاده شود.

وی با ییان اینکه ارتباط استان کردستان با اقلیم بهترین ظرفیت را برای توریست درمانی داراست، خاطرنشان کرد: تقویت این حوزه نیازمند تجهیز و رسیدگی مسئولان کشوری به وضعیت استان است.

استاندار کردستان ساخت بیمارستان تخصصی زنان را نیاز استان در حوزه سلامت برشمرد و اضافه نمود: کمبود پزشک جراح قلب، از دیگر خلاء های موجود در حوزه درمان بوده که امیدواریم با تخصیص مشوق‌های لازم، زمینه‌ساز حضور متخصصین در کردستان فراهم گردد.

در ادامه معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه، امروز در تاریخ دانشگاه علوم پزشکی کردستان، روزی درخشان و نویدبخش است، بیان نمود: خدمت به مردم سرافراز و همیشه در صحنه کردستان از جمله بهترین افتخارات است.

دکتر ایرج حریرچی ضمن قدردانی از زحمات دکتر سیامک واحدی در زمان تصدی پست، گفت: وی جانفشانه، پاک دستانه و خالصانه تلاش نمود.

وی با تشکر از دکتر یوسفی نژاد به جهت قبول مسئولیت جدید در شرایط سخت اقتصادی حال حاضر، ابراز نمود: حرکت در مسیر اهداف سلامت از وظایف سرپرست دانشگاه است که این اهداف در چهار دسته اصلی قرار می گیرند و عبارتند از افزایش سطح سلامتی مردم که با معیارهایی از قبیل شاخص های امید به زندگی، کیفیت زندگی مردم و طول عمر سنجیده می شود، محافظت مالی از مردم در برابر مخاطرات مالی ناشی از بیماری ها که با کاهش پرداختی ها از جیب مردم، کاهش هزینه های فقر زا و کاهش هزینه های کمر شکن سلامت حاصل می آید، جلب رضایت مردم که با حفظ شأن و منزلت مردم و بیماران در مراکز بهداشتی و درمانی، ارتباطات صحیح و انسانی پرسنل بهداشتی درمانی با مردم و بیماران و در آخر کارایی که بدین معنی است که با کارهایی که انجام می دهیم بیماران بیشتری را درمان نموده و پول کمتری خرج نمائیم.

معاون کل و سخنگوی وزارت بهداشت گفت: دکتر وحید یوسفی نژاد و در سطحی بالاتر وزیر و دولت مسئول سلامتی مردم استان کردستان هستند و از آنجا که همه ما مسئولیت ها را با اختیار و اراده خود قبول کرده ایم، بنابراین باید به صورت کامل پاسخگو باشیم.

دکتر حریرچی ابراز داشت: در قیامت نه به خاطر کارهایی که به انجام رسانیده ایم بلکه به خاطر کارهایی که نکرده ایم مورد مواخذه قرار می گیریم.

وی با تاکید بر این مطلب که، یکی از انتظارات از سرپرست جدید دانشگاه این است که 85 تا 90 درصد امورات درمانی بیماران و مردم در داخل استان انجام گرفته و نیاز به مراجعه به خارج از استان به کمترین میزان برسد، اضافه نمود: شرایط امروز کشور از لحاظ مالی و سیاسی بسیار سخت و چه بسا از شرایط جنگ هم سخت تر است به طوریکه رشد اقتصادی کشور منفی و میزان تورم بالاست که این وضعیت منجر به کاهش نرخ خرید و درآمد خانواده ها شده است و متناسب با این شرایط ما هم باید هوشمندانه عمل نمائیم و تا جایی که می توانیم به مردم خدمت کنیم.

 
 
 
 

سپس سرپرست جدید دانشگاه علوم پزشکی کردستان ضمن خیرمقدم به حاضرین و تقدیر از زحمات دکتر واحدی، تصریح کرد: خوشحال هستم به عنوان فرزندی از کردستان، اهل سنت و دانش آموخته این دانشگاه مورد اعتماد دولت تدبیر و امید واقع شده ام.

دکتر وحید یوسفی نژاد وضعیت کنونی کشور را وضعیتی ویژه که از جهات مختلف فشارهایی بر روی مردم وارد آمده است، بیان نمود و گفت: این فشارها در بخش سلامت بیشتر احساس می شود زیرا با کم شدن درآمد خانواده ها، پرداختن به سلامتی کمتر خواهد شد.

وی یکی از نقاط ضعف بخش آموزش دانشگاه را کم بودن تعداد اعضای هیئت علمی رسمی برشمرد و ادامه داد: در سال های قبل با توجه به محدودیت هایی که وجود داشته در این زمینه خوب عمل نشده است به طوریکه تعداد اعضای هیئت علمی به نسبت دانشجویان پایین است و بنابراین لازم است وضعیت هیئت علمی از لحاظ کمی و کیفی ارتقا یابد.

سرپرست جدید دانشگاه  توسعه و گسترش توریسم درمانی در استان را از جمله برنامه هایش بیان نمود و گفت:  با افتتاح بخش VIP در بیمارستان کوثر سنندج دستیابی به این مهم امکان پذیر شده است.

 
 
 

دکتر یوسفی نژاد گفت: گسترش ارتباطات با اقلیم کردستان عراق در زمینه پذیرش دانشجو و بیماران، اقتصاد سلامت، تکمیل و تجهیز بیمارستان جدیدالاحداث سقز، راه اندازی و تکمیل پژوهشکده سلامت و توسعه مراکز تحقیقاتی و پژوهشی دانشگاه، از جمله دیگر برنامه ها و اهداف اینجانب برای توسعه و پیشرفت دانشگاه و حوزه سلامت در استان است.

وی موفقیت مدیریت کلان دانشگاه را منوط به حمایت همه جانبه مجمع نمایندگان استان، نهادهای سیاسی، امنیتی و اطلاعاتی و دیگر دستگاههای اجرایی بیان نمود و اظهار داشت: در پایان لازم است از اعتماد دولت تدبیر و امید به جوانان کرد و اهل سنت در استان در اختصاص پست های کلیدی کمال تشکر و سپاسگزاری را بنمایم که ان شاالله بتوانیم روسفید ملت و دولت باشیم.

در پایان این مراسم با اهداء لوح از زحمات دکتر سیامک واحدی تقدیر و با اعطای حکم، دکتر وحید یوسفی نژاد به عنوان سرپرست جدید دانشگاه علوم پزشکی کردستان معرفی شد.

 
 
 
پورتال اخبار