رهبری

بدنه خبر

زندگی سالم تر با مصرف کمتر "قنـــــد، نمک و چربـــــــــی" سه‌شنبه، 4 آبان 1395

زندگی سالم تر با مصرف کمتر "قنـــــد، نمک و چربـــــــــی

"

 امروزه شاهد افزایش روزافزون مصرف قند و محصولات شیرین هستیم . به تدریج که ذایقه مردم به غذاهای شیرین عادت می کند کارخانجات مواد غذایی نیز روزبه روز محصولات  شیرین تری به بازار روانه می کنند و این سیکل معیوب پیوسته در حال چرخش است. عادت کردن ذایقه به مواد شیرین که به طور معمول از دوران کودکی شروع می شود، عوارض متعددی نظیر اضافه وزن، چاقی ، دیابت ، بیماری های قلبی عروقی و سرطان را به دنبال دارد. قند و ترکیبات حاوی قند کالری زیادی برای بدن تامین می کنند. اما متاسفانه فاقد مواد مغذی لازم هستند. بنابراین باید سهم ناچیزی از انرژی دریافتی روزانه را تشکیل دهند

 

 

(فشارخون اصلی ترین عامل مرگ ومیر در جهان است.) (نمک اصلی ترین علت افزایش فشار خون است.) (کاهش مصرف نمک، مقرون به صرفه ترین راه حل کاهش فشار خون است.) (مصرف زیاد نمک خطر ابتلا به پوکی استخوان را افزایش می دهد.) (مصرف نمک در ایران بیش از دو برابرمیزان مجاز است.) (مصرف زیاد نمک خطر ابتلا به سرطان معده را افزایش می دهد.)

 

(مصرف بیش از حد روغن ها علاوه بر ایجاد چاقی، خطر ابتلا به بیمار یهای قلبی عروقی و برخی از انواع سرطا نها را افزایش میدهد.) (روغن های نیمه جامد و چربیهای جامد، حاوی اسیدهای چرب اشباع و ترانس هستند که سلامت را تهدید میکنند.) ( انواع روغنهای مایع گیاهی به دلیل وجود اسیدهای چرب غیراشباع، کمتر سلامتی را تهدید میکنند.) ( بهتر است به جای سرخ کردن مواد غذایی از روش های دیگر مثل بخارپز و آب پز استفاده شود.) (در صورت تمایل به سرخ کردن مواد غذایی، از روغن مخصوص سرخ کردن استفاده کنید.) (رطوبت، نور و اکسیژن موجب تسریع فساد روغن میشوند .

 
پورتال اخبار