رهبری

بدنه خبر

«برگزاری کارگاه طرح غربالگری دیابت بارداری در بانه » یکشنبه، 19 دی 1395
 

رئیس مرکز بهداشت شهرستان بانه از اجرای طرح غربالگری دیابت بارداری ویژه مادران پرخطر در این شهرستان خبر داد.

 به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت ودرمان شهرستان بانه ، در تاریخ 19/10/95  کارگاه آموزشی طرح غربالگری دیابت بارداری ویژه  مادران پرخطر شهرستان بانه ظهر دیروز با حضور رئیس مرکز بهداشت ،  کلیه پزشکان مراکز بهداشتی این شهرستان و ماماها در محل سالن اجتماعات مرکز بهداشت  برگزار شد.

مهندس علی شالباف رئیس مرکز بهداشت شهرستان بانه در این جلسه با اشاره به اهمیت اجرای این طرح اظهار داشت: دیابت بارداری شایع ترین اختلالات متابولیکی زنان در دوران بارداری است که نیاز است با توجه به عوارضی که این دیابت بر روی سلامت مادران و نوزادان دارد غربالگری شوند.

 
 

وی با تأکید بر اهمیت غربالگری در دوران بارداری افزود: دیابت دوران بارداری با داشتن عوارض متعدد بر روی جنین و مادر در کوتاه مدت و بلند مدت ممکن است موجب ابتلا  آنها به فشار خون، دیابت تیپ دو در اینده شود و یا در بسیاری از مواقع موجب مرگ و میر هر دو شود.

رئیس مرکز بهداشت بانه تصریح کرد: بر اساس آمار از ابتدای سال جاری تا به امروز 160 مادر پرخطر در بانه تحت مراقبت هستند که از این تعداد مادر پرخطر  50 الی 60 نفر بعلت دیابت بارداری تحت مراقبت و نظر هستند.

شالباف تصریح کرد: اجرای پروژه تحقیقاتی " بررسی هزینه اثر بخشی روش های مختلف غربالگری دیابت بارداری و مدیریت دیابت بارداری در  شهرستان بانه همگام با سایر شهرهای کشور " در بحث نجات جان مادران باردار پرخطر و افزایش سطح پوشش مراقبت های پیش از بارداری در بانه  از جمله طرح های تاثیر گذار و کارآمد خواهد بود.

 
 
 
 
 
 
 
   
 
پورتال اخبار