رهبری

بدنه خبر

تشریح عملکرد و اقدامات دانشگاه در ایام تعطیلات نوروزی دوشنبه، 30 اسفند 1395

    در راستای حفظ و ارتقاء سطح سلامت جامعه بویژه مسافران نوروزی، مراکز درمانی، معاونت بهداشتی و فوریتهای دانشگاه علوم پزشکی کردستان در حالت آماده باش می باشند.

به گزارش وب دا، جهت اجرای طرح سلامت نوروزی و پیشگیری از حوادث در این ایام، 51 پایگاه فوریتهای پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کردستان در سطح استان از تاریخ 25 اسفند سالجاری لغایت 14 فروردین سال جدید فعالیت می نمایند.

این پایگاه ها شامل 28 پایگاه جاده ای، 17 پایگاه شهری، سه کد پشتیبان در سه شهر کامیاران، قروه و بانه ، دو پایگاه جاده ای- روستایی در دلبران و بلبلان آباد ، یک پایگاه موتورلانس و یک دستگاه اتوبوس آمبولانس در سنندج روزانه از ساعت نه صبح لغایت 12 ظهر و نیز ساعت 16 الی 20 در شیفت عصر در حاشیه جاده ها استقرار یافته و به مردم بویژه مسافران نورورزی خدمات سلامت را ارائه می دهند.

علاوه بر پایگاههای مذکور 10 ایستگاه سلامت نیز در ورودی شهرستان های تابعه جهت ارائه خدمات اولیه اورژانسی و راهنمایی مسافرین و همشهریان و نیز ارجاع آنان در صورت نیاز به سایر مراکز درمانی مستقر می گردند.

بخش های مختلف مرکز پزشکی کوثر شامل چهار بخش بستری داخلی زنان و مردان، چشم وENT زنان و مردان، اتاق عمل ، اورژانس مرکزشامل پزشک عمومی ، طب اورژانس، داروخانه، بخش های تشخیصی و پاراکلینیکی بصورت 24 ساعته فعال می باشند.

همچنین اورژانس درمانگاه دندانپزشکی بیمارستان کوثر بطور ثابت از 28 اسفند سالجاری لغایت 13 فروردین سال جدید روزانه از ساعت هشت صبح تا دو بعدازظهر و شبانه از ساعت هشت شب الی هشت صبح به مراجعین ارائه خدمات می نماید.

مرکز پزشکی، آموزشی و درمانی توحید شامل بخش عفونی، سوختگی، اتاق عمل ، آنژیوگرافی، دیالیز، CCU، اورژانس و نیز بخش های نورولوژی و ریه،  ICU1 و ICU 2 ، قلب زنان و مردان، گوارش و جراحی، آنکولوژی و شیمی درمانی، داخلی مردان و زنان بصورت ادغام دو بخش در یکدیگر به فعالیت می پردازد.

درمانگاه این مرکز نیز شامل بخش های داخلی، روماتولوژی، غدد، مغز و اعصاب، قلب، نفرولوژی، اورولوژی در روزهای عادی به جز ایام تعطیل از ساعت هشت صبح تا دو بعد ازظهر آنکال می باشد.

اورژانس، CCU و دفتر پرستاری مرکز شهید بروجردی توحید نیز فعال می باشد.

تمامی بخش های بیمارستان بعثت شامل جراحی، داخلی، مغز و اعصاب، زنان و زایمان، کودکان و نوزادان، ICU، CCU، تروما ،اورژانس  و اتاق عمل بصورت شبانه روز دایر است.

ناگفته نماند درمانگاه این مرکز نیز شامل تخصص های زنان، کودکان، جراحی، داخلی، جراحی مغز و اعصاب، ارتوپدی از تاریخ پنج فروردین به بعد از ساعت هشت صبح تا دو بعد از ظهر آماده ارائه خدمات مورد نیاز به مراجعین می باشد.

کلینیک ویژه بعثت شامل قلب، جراحی، روانشناسی، ارتوپدی و زنان نیز از تاریخ پنج فروردین  الی 10 فروردین بصورت ثبت نام از طریق سامانه نوبت دهی دانشگاه در دو نوبت صبح و عصر ارائه خدمت می کند.

واحد پیشگیری و مبارزه با بیماریهای معاونت بهداشتی دانشگاه نیز علاوه بر کشیک روزانه، در صورت دریافت گزارش  موردی از بیماری های مشمول نظام مراقبت سندرومیک از جمله تب و خونریزی، اسهال آبکی، ناراحتی های شدید تنفسی، مسمومیت غذایی، آنفلوآنزا و ... توسط مراکز درمانی، اقدامات لازم جهت تهیه نمونه و ارسال آن به مرکز مدیریت بیماری های واگیر و آزمایشگاه های منطقه ای و کشوری را انجام می دهد.

انجام واکسیناسیون های مورد نیاز و دایر بودن  پایگاه های مرزی در باشماق مریوان از دیگر فعالیت های این حوزه می باشد.

همچنین برنامه سلامت نوروزی واحد بهداشت محیط و حرفه ای دانشگاه جهت ایمنی آب و مواد غذایی در سطح عرضه در راستای کاهش و کنترل بیماری های مرتبط با آب و مواد غذایی از ابتدای اسفند ماه سالجاری لغایت 15 فروردین ماه سال 96 با همت بازرسین بهداشت محیط مجهز به تجهیزات پرتابل سنجش و نمونه برداری از آب و مواد غذایی و سطوح انجام می گیرد.

این برنامه با اولویت نظارت بر کلیه مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی و اماکن عمومی از جمله فروشگاه های مواد غذایی بصورت کلی و جزیی، قصابی ها، ساندویجی ها، مسافر خانه ها، هتل ها، زیارتگاه ها، رستوران ها، اماکن متفرقه و نظارت بر سامانه آبرسانی اجرا می شود.

در این راستا دانشگاه با میانگین تعداد اکیپ بازرسی های شهرستان های تابعه در روز با 26 اکیپ و 52 نفر بازرس برنامه سلامت نوروزی را اجرا می نماید.

این طرح از ساعت 8 صبح تا 10 شب (با توجه به موقعیت مکانی و زمانی ساعت پایان روزانه می تواند از 8 صبح لغایت 12شب متغیر باشد) در ساعت اداری و غیر اداری و روزهای تعطیل در سراسر کشور و بالتبع در دانشگاه علوم پزشکی کردستان اجرا می گردد.

 لازم به ذکر است سامانه معاونت بهداشتی با شماره تلفن  190 بصورت شبانه روزی جهت هرگونه پاسخگویی و رسیدگی به شکایات شهروندان آماده جوابگویی است.

 
پورتال اخبار