رهبری

بدنه خبر

19 تا 25 آبان ماه در ایران هفته ملی دیابت با شعار "دیابت و زنان : حق ما داشتن آینده ای سالم" شنبه، 20 آبان 1396

بر اساس اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، 19 تا 25 آبان ماه در ایران هفته ملی دیابت  با شعار "دیابت و زنان : حق ما داشتن آینده ای سالم"  نامگذاری و اسامی روزهای هفته ملی دیابت به این شرح است است و هر یک از روزهای این هفته به یک عنوان نامگذاری شده است.
بر این اساس، جمعه 19 آبان روز «مادران محور تغذیه سالم و پیشگیری از دیابت در خانواده»، شنبه 20 آبان روز «آموزش اساس پیشگیری و درمان دیابت»، یکشنبه 21 آبان روز «دانش آموزان و دیابت»، دوشنبه 22 آبان «رسانه و دیابت»، سه شنبه 23 آبان «زنان و دیابت»، چهارشنبه 24 آبان «بارداری و دیابت» و پنجشنبه 25 آبان روز «ورزش همگانی، فعالیت بدنی و کاهش بار بیماری دیابت» نامگذاری شده است.
وزارت بهداشت، پیش از این اعلام کرده است که دیابت بیماری خاموشی است که بیش از 50 درصد مبتلایان به آن از بیماری خود خبر ندارند و به همین علت تعداد افراد مبتلا به این بیماری هر روز در حال افزایش است.
چاقی و اضافه وزن، کم تحرکی ، سابقه خانوادگی و تغذیه نامناسب مهمترین عوامل بروز دیابت است و نارسایی کلیه، نابینایی و قطع عضو از جمله مهمترین عوارض این بیماری به شمار می رود.
افرادی که قند خون ناشتای آنها  از 100-125  باشد، در مرحله پیش دیابت (پره دیابت) قرار دارند که باید با کنترل عوامل خطر این بیماری را پیشگیری کنند.

 
پورتال اخبار