معاون امور بهداشتی دانشگاه

1403/03/09
تعداد بازدید :88

از ابتدای شروع اجرای برنامه غربالگری کم کاری تیروئید در نوزادان(سال 1385) تا پایان سال 1402، مجموعا 481 هزار و صدو بیست و شش نوزاد در سطح استان کردستان غربالگری شده اند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، دکتر فرزام بیدارپور به مناسبت فرراسیدن هفته تیروئید، گفت: پنجم خرداد مصادف با روز جهانی تیروئید ۱۴۰۳ برابر با ۲۵ مه ۲۰۲۴ میلادی است که یکی از روزهای مهم در تقویم سلامت جهانی بوده و هدف آن افزایش آگاهی عمومی درباره مشکلات و بیماری‌های تیروئید است.

وی با بیان اینکه، تیروئید غده ای به شکل پروانه در جلوی گردن، پایین حنجره و بالای استخوان ترقوه است، ادامه داد: این غده دو هورمون به نام های T3 و T4 را ترشح می کند که کار این هورمون ها تنظیم چگونگی مصرف و ذخیره انرژی در بدن است.

معاون بهداشتی دانشگاه با اشاره به اینکه، در واقع تیروئید مسئول تنظیم سوخت و ساز بدن است، ابراز داشت: عملکرد تیروئید توسط غده هیپوفیز در مغز  تنظیم می گردد که با ترشح هورمون محرک تیروئید، باعث افزایش ترشح هورمون های تیروئید می گردد.

دکتر بیدار پور ابراز نمود: فقـط با غربالگری، می‌توان در زمان مناسب بیماری کم کاری تیروئید نوزادان را تشخیص داده و با درمان به هنگام از بروز عوارض آن پیشگیری کرد و انجام اینکار در سنین 3 تا 5 روز بعد از تولد اهمیت بسیار زیـادی دارد.

وی به اجرای برنامه غربالگری تیروئید در نوزادان از سال 1385 تاکنون در استان خبر داد و تصریح نمود: از ابتدای شروع اجرای برنامه تا پایان سال 1402، مجموعا 481 هزار و صدو بیست و شش نوزاد در سطح استان کردستان غربالگری شده اند.

معاون امور بهداشتی دانشگاه گفت: در این مدت نزدیک به دو دهه از شروع اجرای برنامه، 2576 نوزاد مبتلا به کم کاری تیروئیدی در استان شناسایی و وارد فاز پیگیری و درمان شده اند.

دکتر بیدارپور به شناسایی 175 نوزاد مبتلا به کم کاری تیروئید در سال 1402 در استان کردستان اشاره نمود و گفت: این آمار از غربالگری تعداد 21 هزار و صدو بیست و دو نوزاد در استان شناسایی و ثبت شده است.

وی ادامه داد: کم کاری تیروئید در نوزادان شایعترین علت قابل پیشگیری عقب ماندگی ذهنی است که  درهنگام تولد بدون علامت بالینی است و  تاخیردر تشخیص موجب کاهش ضریب هوشی می شود.

معاون اممور بهداشتی دانشگاه بیان داشت: اگر کم کاری تیروئید درهنگام تولد تشخیص داده شود، عوارض آن قابل پیشگیری بوده و درمان آن، سریع و کارآمد است.

دکتر بیدارپور اظهار داشت: با تمهیدات اندیشیده شده در تمامی شهرستان های استان کردستان، مرکز غربالگری کم کاری تیروئید در نوزادان فعال بوده و الحمدلله شاخص غربالگری در این برنامه صد در صدی است.

سامانه های دانشگاه